Product code: THR 20-4812WI
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: THR 20-4812WI
  • Output current
  • Mounting
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 20W; Uin: 18÷75V; Uout: 12VDC; Iout: 1670mA; 40.5g
Output current 1.67A
Mounting THT
Power 20W
Operating temperature -40...80°C
Protection anti-overload, anti-overvoltage, short circuit protection
Body dimensions 50.8x25.4x11mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 3kV DC
Efficiency 88%
Number of outputs 1
Switching frequency 280kHz