Product code: TIM 3.5-4811SM
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TIM 3.5-4811SM
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Protection
  • Protection
  • Series
  • Application
  • Body dimensions
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
  • Switching frequency
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 3.5W; Uin: 36÷75V; 5VDC; Iout: 700mA; SMD; 7g; OUT: 1
Output current 700mA
Mounting SMT
Power 3.5W
Operating temperature -40...90°C
Protection anti-overvoltage, short circuit protection
Series TIM 3.5SM
Application medical applications
Body dimensions 24.3x14.4x10.2mm
Output voltage 5V DC
Insulation voltage 5kV
Efficiency 79%
Number of outputs 1
Switching frequency 100kHz