Product code: TIM 3.5-4812SM
Manufacturer: TRACO POWER
Manufacturer code: TIM 3.5-4812SM
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 3.5W; Uin: 36÷75V; 12VDC; Iout: 292mA; SMD; 7g
Output current 292mA
Mounting SMT
Power 3.5W
Operating temperature -40...90°C
Application medical applications
Body dimensions 24.3x14.4x10.2mm
Output voltage 12V DC
Insulation voltage 5kV
Efficiency 82%
Number of outputs 1
Switching frequency 100kHz