Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 3.43N; 1.7mm
Multiples:
4000.0
Minimum quantity:
16000.0
Product code:
TL1030AF350AQJ
Manufacturer: E-SWITCH
Manufacturer code: TL1030AF350AQJ
Product downloads
Specification for Microswitch TACT; SPST; Pos: 2; 0.05A/12VDC; SMT; none; 3.43N; 1.7mm
| Mounting | SMT |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Type of switch | microswitch TACT |
| Number of positions | 2 |
| Leads | for PCB |
| Contact material | silver |
| Max. contact resistance: | 100mΩ |
| Mechanical durability | 200000cycles |
| Illumination | none |
| Key stroke | 0.15mm |
| Contacts configuration | SPST |
| Switching method | OFF-(ON) |
| Stable positions number | 1 |
| Operating Force | 3.43N |
| Actuator colour | blue |
| Button height | 1.7mm |