IC: PMIC; PWM controller; DIP8; -40÷85°C; Usup: 8.4÷30V; tube; SMPS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TL2843BP
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TL2843BP
Product downloads
Specification for IC: PMIC; PWM controller; DIP8; -40÷85°C; Usup: 8.4÷30V; tube; SMPS
| Output current | 200mA |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 8.4...30V |
| Case | DIP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Application | SMPS |
| Topology | boost, flyback |
| Frequency | 500kHz |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| Duty cycle factor | 0...96% |