IC: PMIC; PWM controller; SO16; -40÷85°C; Usup: 7÷40V; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TL594IDR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TL594IDR
Product downloads
Specification for IC: PMIC; PWM controller; SO16; -40÷85°C; Usup: 7÷40V; reel,tape
| Output current | 200mA |
| Mounting | SMD |
| Case | SO16 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Application | SMPS |
| Topology | boost |
| Frequency | 300kHz |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| Duty cycle factor | 0...45% |