Operational amplifier; 635kHz; 3÷16V; Channels: 2; SO8
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TLC27M2CD
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TLC27M2CD
Product downloads
Specification for Operational amplifier; 635kHz; 3÷16V; Channels: 2; SO8
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | precision |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 635kHz |
| Slew rate | 0.62V/μs |
| Input offset voltage | 1.1mV |