LED; 5mm; red; 35÷70mcd; 30°; Front: convex; 1.8÷2.2V; Pitch: 2.54mm
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
TLDR6400-CSZ
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: TLDR6400-CSZ
Product downloads
Specification for LED; 5mm; red; 35÷70mcd; 30°; Front: convex; 1.8÷2.2V; Pitch: 2.54mm
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 35...70mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 648nm |
| LED lens | diffused, red |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |