LED; 5mm; blue; 6.3÷15mcd; 60°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TLHB5400
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: TLHB5400
Product downloads
Specification for LED; 5mm; blue; 6.3÷15mcd; 60°; Front: convex; Pitch: 2.54mm
| Mounting | THT |
| Operating voltage | 3.9...4.5V |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Type of diode | LED |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 6.3...15mcd |
| LED colour | blue |
| Wavelength | 466nm |
| LED lens | blue, diffused |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 20mA |