LED; 5mm; green; 6.3÷20mcd; 25°; Front: convex; 2.1÷2.4V; Ammo Pack
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
TLHG5420-KSZ
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: TLHG5420-KSZ
Product downloads
Specification for LED; 5mm; green; 6.3÷20mcd; 25°; Front: convex; 2.1÷2.4V; Ammo Pack
| Mounting | THT |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| LED colour | green |
| LED lens | diffused, green |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 10mA |