LED; 5mm; green; 6.3÷20mcd; 25°; 20mA; 2.1÷2.4V; Front: convex
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
TLHG6420-CSZ
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: TLHG6420-CSZ
Product downloads
Specification for LED; 5mm; green; 6.3÷20mcd; 25°; 20mA; 2.1÷2.4V; Front: convex
| Mounting | THT |
| Kind of package | Ammo Pack |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| LED colour | green |
| LED lens | diffused, green |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LEDs' features | without stopper |
| LED current | 20mA |