LED
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TLHK4600
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: TLHK4600
Product downloads
Specification for LED
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 6.3...15mcd |
| LED colour | red |
| Wavelength | 620nm |
| LED lens | diffused, red |
| Front | convex |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 10mA |