LED; 5mm; red; 4÷12mcd; 30°; 10mA; 2÷3V; Front: convex; No.of term: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TLHR6401
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: TLHR6401
Product downloads
Specification for LED; 5mm; red; 4÷12mcd; 30°; 10mA; 2÷3V; Front: convex; No.of term: 2
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 4...12mcd |
| LED colour | red |
| LED lens | diffused, red |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 10mA |