LED; 5mm; red; 0.63÷1.2mcd; 25°; 2mA; 1.9÷2.4V; Front: convex
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TLLR5400
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: TLLR5400
Product downloads
Specification for LED; 5mm; red; 0.63÷1.2mcd; 25°; 2mA; 1.9÷2.4V; Front: convex
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| Luminosity | 0.63...1.2mcd |
| LED colour | red |
| LED lens | diffused, red |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| LED current | 2mA |