LED; 5mm; green; angular; 0.63÷2.25mcd; 80°; Front: convex; 2.4÷3V
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
TLPG5600
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: TLPG5600
Product downloads
Specification for LED; 5mm; green; angular; 0.63÷2.25mcd; 80°; Front: convex; 2.4÷3V
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Dimensions | 4x4.5x4.8mm |
| Number of terminals | 2 |
| LED colour | green |
| LED lens | diffused, green |
| LED version | angular |
| Front | convex |
| LED diameter | 5mm |
| Shape | rectangular |
| LED current | 20mA |