Operational amplifier
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
TLV342AIDR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TLV342AIDR
Product downloads
Specification for Operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail output |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 2.2MHz |
| Slew rate | 0.9V/μs |
| Input offset voltage | 4mV |