IC: operational amplifier
Multiples:
2000.0
Minimum quantity:
2000.0
Product code:
TLV9002IPWR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TLV9002IPWR
Specification for IC: operational amplifier
| Mounting | SMT |
| Case | TSSOP8 |
| Type of integrated circuit | operational amplifier |
| Integrated circuit features | rail-to-rail |
| Operating voltage | 1.8...5.5V |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 2 |
| Bandwidth | 1MHz |
| Slew rate | 2V/μs |
| Input bias current | 5pA |