LED
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
TLVD4200
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: TLVD4200
Product downloads
Specification for LED
| Mounting | THT |
| Terminal pitch | 2.54mm |
| Number of terminals | 2 |
| LED colour | red |
| Wavelength | 640nm |
| LED lens | red |
| Front | recessed |
| LED diameter | 3mm |
| LED current | 20mA |