Fuse: fuse; 2A; 250VAC; THT,holders; TR5; copper alloy; 5.08mm
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
TMR-2A
Manufacturer: OPTIFUSE
Manufacturer code: TMR-2A
Specification for Fuse: fuse; 2A; 250VAC; THT,holders; TR5; copper alloy; 5.08mm
| Mounting | THT, holders |
| Kind of fuse | miniature |
| Contact plating | tinned |
| Contact material | copper alloy |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Pin diameter | 0.5mm |
| Current rating | 2A |
| Rated voltage | 250V AC |
| Fuse size | TR5 |
| Type of fuse | fuse |
| Energy I2t | 7.5A<sup>2</sup>s |