Fuse: fuse; 5A; 250VAC; THT,holders; TR5; copper alloy; 5.08mm
Multiples:
1000.0
Minimum quantity:
1000.0
Product code:
TMS-5A
Manufacturer: OPTIFUSE
Manufacturer code: TMS-5A
Product downloads
Specification for Fuse: fuse; 5A; 250VAC; THT,holders; TR5; copper alloy; 5.08mm
| Mounting | holders, THT |
| Kind of fuse | miniature |
| Contact plating | tinned |
| Contact material | copper alloy |
| Terminal pitch | 5.08mm |
| Pin diameter | 0.5mm |
| Current rating | 5A |
| Rated voltage | 250V AC |
| Fuse size | TR5 |
| Type of fuse | fuse |