Wire; TOPFLEX-EMV-UV,2YSLCYK-J; stranded; Cu; 4G4mm2; PE; black
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TOPFLEX-UV4X4
Manufacturer: HELUKABEL
Manufacturer code:
Product downloads
Specification for Wire; TOPFLEX-EMV-UV,2YSLCYK-J; stranded; Cu; 4G4mm2; PE; black
| Operating temperature | -40...70°C |
| Core structure | stranded |
| Kind of core | Cu |
| Outer insulation material | PE |
| Cable features | shielded |
| Number of cores | 4 |
| Resistance to | UV rays |
| Kind of wire | 2YSLCYK-J, TOPFLEX-EMV-UV |
| Rated voltage | 0.6/1kV |
| Cable external diameter | 14.5mm |
| Insulation colour | black |
| Cable application | frequency converters wiring, motors power 0,6/1 kV, outdoor |
| Max motor power | 3/4kW, 3kW, 4kW, 3.7/5.5kW, 4/5.5kW, 5.5kW, 5.5/7.5kW, 7.5kW |
| Type of wire | mains |
| Shield structure | aluminium foil, braid made of copper wires |
| Core marking | colours + ground wire |
| Earth core | yellow-green earth core |
| Max. current load | 34A |
| CPR standard | no classification |