Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPK15KP12CA
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: TPK15KP12CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 12V |
| Max. forward impulse current | 753A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 13.3...14.7V |
| Leakage current | 10µA |