Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPK15KP20A
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: TPK15KP20A
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 20V |
| Max. forward impulse current | 462A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 22.2...24.5V |
| Leakage current | 10µA |