Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPK30KP48CA
Manufacturer: SMC DIODE SOLUTIONS
Manufacturer code: TPK30KP48CA
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Kind of package | bulk |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 48V |
| Max. forward impulse current | 390A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 53.3...58.9V |
| Leakage current | 10µA |