IC: power switch; 10A; Ch: 1; N-Channel; SMD; WSON10; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS22990DMLT
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS22990DMLT
Product downloads
Specification for IC: power switch; 10A; Ch: 1; N-Channel; SMD; WSON10; reel,tape
| Output current | 10A |
| Mounting | SMD |
| Case | WSON10 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...105°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| On-state resistance | 3.9mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Max operating temperature | 105°C |