IC: power switch; USB switch,high-side; 3A; Channels: 1; N-Channel
Multiples:
3000.0
Minimum quantity:
3000.0
Product code:
TPS254900IRVCRQ1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS254900IRVCRQ1
Product downloads
Specification for IC: power switch; USB switch,high-side; 3A; Channels: 1; N-Channel
| Output current | 3A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...6.5V DC |
| Case | WFQFN20 |
| Type of integrated circuit | power switch |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| On-state resistance | 45mΩ |
| Kind of output | N-Channel |
| Kind of integrated circuit | high-side, USB switch |