PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷60V; Uout: 0.8÷58.8V; SO8-EP; buck
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
TPS54360DDAR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS54360DDAR
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 4.5÷60V; Uout: 0.8÷58.8V; SO8-EP; buck
| Output current | 3.5A |
| Mounting | SMD |
| Case | HSOP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Topology | buck |
| Quantity in package | 2500pcs. |
| Frequency | 0.1...2.5MHz |
| Input voltage | 4.5...60V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |