PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.3÷6V; Uout: 18.5V; TSSOP8; boost
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TPS61085PW
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TPS61085PW
Product downloads
Specification for PMIC; DC/DC converter; Uin: 2.3÷6V; Uout: 18.5V; TSSOP8; boost
| Output current | 2A |
| Mounting | SMD |
| Case | TSSOP8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Topology | boost |
| Quantity in package | 150pcs. |
| Frequency | 1.2MHz |
| Output voltage | 18.5V DC |
| Input voltage | 2.3...6V DC |
| Kind of integrated circuit | DC/DC converter |