Diode: TVS; 600W; 20÷22.1V; 20.5A; unidirectional; ±5%; SMA flat
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
10.0
Product code:
TPSMA6L18A-AQ
Manufacturer: DIOTEC SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: TPSMA6L18A-AQ
Product downloads
Specification for Diode: TVS; 600W; 20÷22.1V; 20.5A; unidirectional; ±5%; SMA flat
| Mounting | SMD |
| Case | SMAF |
| Tolerance | ±5% |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 18V |
| Max. forward impulse current | 20.5A |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 20...22.1V |
| Leakage current | 1µA |