IC: RFID transceiver; AFE; 2.7÷5.5VDC; parallel,SPI; SMD; VQFN32
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TRF7960RHBR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: TRF7960RHBR
Product downloads
Specification for IC: RFID transceiver; AFE; 2.7÷5.5VDC; parallel,SPI; SMD; VQFN32
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 2.7...5.5V DC |
| Case | VQFN32 |
| Type of integrated circuit | RFID transceiver |
| Integrated circuit features | RSSI |
| Operating temperature | -40...110°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Interface | parallel, SPI |
| Frequency | 13.56MHz |
| Communictions protocol | ISO14443A |
| Kind of modulation | AM, ASK, PM |
| Kind of integrated circuit | AFE |