Diode: Schottky rectifying
Multiples:
5.0
Minimum quantity:
5.0
Product code:
TSS70U RGG
Manufacturer: TAIWAN SEMICONDUCTOR
Manufacturer code: TSS70U RGG
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | 0603 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 70V |
| Max. forward impulse current | 100mA |
| Load current | 70mA |
| Max. forward voltage | 1V |
| Type of diode | Schottky switching |