Test needle; Spring compression: 4mm; 5mm; Min.pitch: 1.27mm; 3A
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TT502 CG03 N
Manufacturer: EQUIP-TEST
Manufacturer code: TT502 CG03 N
Product downloads
Specification for Test needle; Spring compression: 4mm; 5mm; Min.pitch: 1.27mm; 3A
| Operating temperature | -40...80°C |
| Contact plating | gold-plated |
| Contact material | beryllium copper |
| Max. contact resistance: | 50mΩ |
| Current rating | 3A |
| Tip diameter | 0.9mm |
| Type of test accessories | test probe |
| Operational spring compression | 4mm |
| Maksimum spring compression | 5mm |