Diode: transil; 150W; 16.7V; 5.9A; unidirectional; Ø2,16x6,35mm
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
TVS315
Manufacturer: MICROSEMI
Manufacturer code: TVS315
Product downloads
Specification for Diode: transil; 150W; 16.7V; 5.9A; unidirectional; Ø2,16x6,35mm
| Mounting | THT |
| Case | Ø2,16x6,35mm |
| Semiconductor structure | unidirectional |
| Max. off-state voltage | 15V |
| Max. forward impulse current | 5.9A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 16.7V |
| Leakage current | 1µA |