Diode: TVS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
UAQ02C05L01
Manufacturer: YAGEO
Manufacturer code: UAQ02C05L01
Product downloads
Specification for Diode: TVS
| Mounting | SMD |
| Case - inch | 0201 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Number of pins | 2 |
| Max. off-state voltage | 5V |
| Max. forward impulse current | 2A |
| Type of diode | transil |
| Breakdown voltage | 6V |
| Leakage current | 1µA |
| Case - mm | 0603 |