PMIC; PWM controller; 1A; 500kHz; Channels: 1; SO8; 7.6÷30V; 0÷50%
Multiples:
2500.0
Minimum quantity:
2500.0
Product code:
UC2845AD8TR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: UC2845AD8TR
Product downloads
Specification for PMIC; PWM controller; 1A; 500kHz; Channels: 1; SO8; 7.6÷30V; 0÷50%
| Output current | 1A |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 8.4...30V |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 1 |
| Application | SMPS |
| Topology | boost, flyback, forward, buck, buck-boost |
| Frequency | 47...500kHz |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| Duty cycle factor | 0...48% |