IC: driver
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
UC2950T
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: UC2950T
Product downloads
Specification for IC: driver
| Output current | 4A |
| Mounting | THT |
| Supply voltage | 8...35V DC |
| Case | TO220-5 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -20...100°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 2 |
| Topology | MOSFET half-bridge |
| Kind of integrated circuit | gate driver, high-/low-side |