IC: PMIC; PWM controller; SO16-W; 0÷70°C; Usup: 9.2÷30V; reel,tape
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
UC3825ADWTR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: UC3825ADWTR
Product downloads
Specification for IC: PMIC; PWM controller; SO16-W; 0÷70°C; Usup: 9.2÷30V; reel,tape
| Output current | 500mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 9.2...30V |
| Case | SO16-W |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating temperature | 0...70°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Application | SMPS |
| Topology | boost, buck, flyback, forward, H-bridge, push-pull |
| Frequency | 1MHz |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| Duty cycle factor | 0...85% |