IC: driver; gate driver; SOIC16; 20mA; Ch: 1; MOSFET
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
UCC21750DW
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: UCC21750DW
Specification for IC: driver; gate driver; SOIC16; 20mA; Ch: 1; MOSFET
| Output current | 20mA |
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 5V |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | Internal MOSFET |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Kind of integrated circuit | gate driver |