IC: PMIC; PWM controller; SO8; -40÷85°C; Usup: 12÷15V; tube; SMPS
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
UCC25706D
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: UCC25706D
Product downloads
Specification for IC: PMIC; PWM controller; SO8; -40÷85°C; Usup: 12÷15V; tube; SMPS
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Type of integrated circuit | PMIC |
| Operating voltage | 8...15V DC |
| Operating temperature | -40...85°C |
| Kind of package | tube |
| Number of channels | 1 |
| Application | SMPS |
| Topology | boost, flyback, forward |
| Frequency | 1.1MHz |
| Kind of integrated circuit | PWM controller |
| Duty cycle factor | 0...75% |