IC: driver; low-side,MOSFET gate driver; SOT23-5; 4.5÷18VDC
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
UCC27511DBVR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: UCC27511DBVR
Product downloads
Specification for IC: driver; low-side,MOSFET gate driver; SOT23-5; 4.5÷18VDC
| Mounting | SMD |
| Supply voltage | 4.5...18V DC |
| Case | SOT23-5 |
| Type of integrated circuit | driver |
| Operating temperature | -40...140°C |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of pins | 6 |
| Kind of output | inverting, non-inverting |
| Kind of integrated circuit | low-side, MOSFET gate driver |
| Max operating temperature | 140°C |