IC: driver; gate driver; SOIC8; Ch: 1; MOSFET
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
UCC5390ECDWVR
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: UCC5390ECDWVR
Specification for IC: driver; gate driver; SOIC8; Ch: 1; MOSFET
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | Internal MOSFET |
| Operating temperature | -40...125°C |
| Number of channels | 1 |
| Power dissipation | 1W |
| Maximum output current | 17A |
| Insulation voltage | 3kV |