IC: driver; SOIC8; Ch: 1; MOSFET
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
UCC5390ECQDWVRQ1
Manufacturer: TEXAS INSTRUMENTS
Manufacturer code: UCC5390ECQDWVRQ1
Specification for IC: driver; SOIC8; Ch: 1; MOSFET
| Mounting | SMD |
| Type of integrated circuit | driver |
| Integrated circuit features | Internal MOSFET |
| Operating temperature | -40...150°C |
| Number of channels | 1 |
| Application | automotive industry |
| Power dissipation | 1W |
| Maximum output current | 17A |
| Insulation voltage | 5kV |
| Kind of integrated circuit | gate driver |