Diode: TVS; 40W; 3.5V; 5A; common anode; SLP1616P6; uClamp®; Ch: 5
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
UCLAMP3305P.TCT
Manufacturer: SEMTECH
Manufacturer code: UCLAMP3305P.TCT
Specification for Diode: TVS; 40W; 3.5V; 5A; common anode; SLP1616P6; uClamp®; Ch: 5
| Mounting | SMD |
| Case | SLP1616P6 |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 5 |
| Semiconductor structure | common anode |
| Max. off-state voltage | 3.3V |
| Max. forward impulse current | 5A |
| Version | ESD |
| Type of diode | Transil array |
| Breakdown voltage | 3.5V |