Diode: TVS; 750W; 36V; 16A; double,common cathode; SOT23-3; uClamp®
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
UCLAMP3612S.TCT
Manufacturer: SEMTECH
Manufacturer code: UCLAMP3612S.TCT
Specification for Diode: TVS; 750W; 36V; 16A; double,common cathode; SOT23-3; uClamp®
| Mounting | SMD |
| Case | SOT23-3 |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 33V |
| Max. forward impulse current | 16A |
| Version | ESD |
| Type of diode | Transil array |
| Breakdown voltage | 36V |
| Leakage current | 500nA |