Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 5A; Ufmax: 0.45V; Powermite3
Multiples:
5000.0
Minimum quantity:
5000.0
Product code:
UPS540E3/TR13
Manufacturer: MICROCHIP (MICROSEMI)
Manufacturer code: UPS540E3/TR13
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; SMD; 40V; 5A; Ufmax: 0.45V; Powermite3
| Mounting | SMD |
| Case | Powermite3 |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 40V |
| Max. forward impulse current | 100A |
| Load current | 5A |
| Max. forward voltage | 450mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |