Diode: Transil array; 16.7V; 5A; bidirectional; 500W; SO8
Multiples:
500.0
Minimum quantity:
500.0
Product code:
USB50815C-AE3/TR7
Manufacturer: MICROCHIP (MICROSEMI)
Manufacturer code: USB50815C-AE3/TR7
Product downloads
Specification for Diode: Transil array; 16.7V; 5A; bidirectional; 500W; SO8
| Mounting | SMD |
| Case | SO8 |
| Kind of package | reel, tape |
| Number of channels | 2 |
| Semiconductor structure | bidirectional |
| Max. off-state voltage | 15V |
| Max. forward impulse current | 5A |
| Application | Ethernet |
| Type of diode | Transil array |
| Breakdown voltage | 16.7V |
| Leakage current | 1µA |