Product code: UWS-5/10-Q48NM-C
Manufacturer: MURATA POWER SOLUTIONS
Manufacturer code: UWS-5/10-Q48NM-C
  • Output current
  • Mounting
  • Power
  • Operating temperature
  • Output voltage
  • Insulation voltage
  • Efficiency
  • Number of outputs
This combination does not exist.
Add to Cart
Product downloads
Specification for Converter: DC/DC; 50W; Uin: 18÷75V; Uout: 5VDC; Iout: 10A; SMD; 13.6g
Output current 10A
Mounting SMT
Power 50W
Operating temperature -40...85°C
Output voltage 5V DC
Insulation voltage 2.25kV DC
Efficiency 91%