Diode: Schottky rectifying
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
V10P6HM3-A/H
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: V10P6HM3-A/H
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying
| Mounting | SMD |
| Case | SMPC |
| Semiconductor structure | single diode |
| Max. off-state voltage | 60V |
| Max. forward impulse current | 180A |
| Load current | 10A |
| Max. forward voltage | 590mV |
| Application | automotive industry |
| Type of diode | Schottky rectifying |
| Quantity in package | 1500pcs. |