Diode: Schottky rectifying; THT; 200V; 2x30A; TO3PW; Ufmax: 0.77V
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
V60200PGW-M3/4W
Manufacturer: VISHAY
Manufacturer code: V60200PGW-M3/4W
Product downloads
Specification for Diode: Schottky rectifying; THT; 200V; 2x30A; TO3PW; Ufmax: 0.77V
| Mounting | THT |
| Case | TO3PW |
| Kind of package | reel, tape |
| Semiconductor structure | common cathode, double |
| Max. off-state voltage | 200V |
| Max. load current | 60A |
| Max. forward impulse current | 300A |
| Load current | 2x 30A |
| Max. forward voltage | 770mV |
| Type of diode | Schottky rectifying |