Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 10A/250VAC; Pos: 2
Multiples:
1.0
Minimum quantity:
1.0
Product code:
V9N
Manufacturer: SAIA-BURGESS
Manufacturer code: V9N
Product downloads
Specification for Microswitch SNAP ACTION; without lever; SPDT; 10A/250VAC; Pos: 2
| Operating temperature | -10...85°C |
| IP rating | IP67 |
| Type of switch | microswitch SNAP ACTION |
| Switches features | without lever |
| Number of positions | 2 |
| Leads | M3 screws |
| Body dimensions | 42x16x24.5mm |
| Contacts configuration | SPDT |
| AC contacts rating @R | 10A / 250V AC |
| Switching method | ON-(ON) |
| Stable positions number | 1 |